منو
دوشنبه, ۲۶ شهریور ۱۳۹۷

تست صفحه نمونه

رئیس جمهور تصریح کرد: این دولت مفتخر است که به عهد خود در دستیابی به تورم تک رقمی وفا کند و در سه سال به تورم پایین ۱۰ درصد برساند. از خرداد سال جاری نرخ تورم تک رقمی شده است و تا ماه های بعد از آن نیز باقی مانده و دستاورد این نرخ تورم تک رقمی افتخاری است که برای تاریخ کشورمان و دولت یازدهم باقی خواهد ماند.

وی با بیان اینکه تحقق رشد ۸ درصد که جزو سیاست های برنامه ششم توسعه نیز بوده است، جز از طریق ثبات اقتصادی میسر نمی شود، بیان کرد: دولت توانست با نرخ تورم تک رقمی ثبات و پیش بینی پذیری اقتصاد را  به وجود آورد و منجر به افزایش سرمایه گذاری های داخلی و خارجی شود.

روحانی اضافه کرد: نکته دیگر مساله بیکاری است که دولت یازدهم در شرایطی آغاز به کار کرد که برای یک دوره طولانی طی سال های ۸۴ تا ۹۱ اقتصاد کشور از بیماری رشد بدون اشتغال رنج می برد. این امر سبب شد که شاخص اشتغال در کشور تغییر نکرده و تقریبا صفر باشد. این در حالی که بود که در همین سال ها متولدین دهه ۶۰ در مقیاس بزرگ آماده ورود به بازار کار بودند. امری که در ۶۰ سال گذشته بی سابقه بوده است و همین امر باعث شد که بخش بزرگی از اینها ورود به بازار کار را به تعویق اندازند و به صورت گسترده وارد دانشگاه شدند.

 

رئیس جمهور بیان کرد: این انباشت عظیم نیروی جوان که به شغلی دست پیدا نکردند بازار کار ایران را ظرف دو، سه سال اخیر و به ویژه طی یک سال گذشته با اتفاق جدیدی مواجه کرده است. فعال شدن جمعیت تحصیلکرده و ورود آنها به بازار کار به همراه افزایش همکاری های اقتصادی زمان سبب افزایش قابل توجهی نرخ مشارکت اقتصادی شده است.

 

وی تصریح کرد: در نیم سال منتهی به پایان سال ۱۳۹۵ یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر وارد بازار کار شدند که نیمی از آنها تحصیلات عالی دانشگاهی داشتند و حدود ۶۵ درصد از افراد وارد بازار کار شده را زنان تشکیل می دهند.

روحانی اظهار داشت: با وجود اینکه طی دو سال منتهی به تابستان ۱۳۹۵ سالانه به طور متوسط ۷۴ هزار نفر به جمعیت شاغل اضافه شده و این رقم حتی در مقایسه با بهترین عملکرد اشتغال زایی کشور طی سال های ۸۰ تا ۸۴ یک رکورد محسوب می شود اما همچنان میزان اشتغال زایی متناسب با میزان ورود جمعیت فعال به بازار کار نیست.

رئیس جمهور ادامه داد: افزایش نرخ مشارکت در عین حال که می تواند کمک حال رشد اقتصاد کشور باشد می تواند هشداری برای اشتغال خصوصا برای زنان و افراد تحصیلکرده باشد تا در سال های آتی کشور با سیل بیکاران مواجه نشود و این در حالی است که جمعیت غیرفعال بسیار بزرگی در کشور وجود دارد که  انتظار می رود در سال های آتی وارد بازار کار شود.

وی تصریح کرد: نکته سوم رشد اقتصادی است. هیچ دولتی بعد از جنگ تحمیلی تا به حال به جز دولت یازدهم کار خود را با رشد منفی اقتصادی شروع نکرده است در حالی که این دولت در شرایطی آغاز به کار کرد که اقتصاد کشور دو سال پیاپی رشد اقتصادی منفی را تجربه کرده بود.

روحانی با بیان اینکه رکود سال های ۹۱ و ۹۲ اقتصاد را در حوزه های مختلفی متاثر ساخت، اظهار داشت: صرف نظر از آثار کوتاه مدت آن به نظر می رسد متاسفانه روند وضعیت رشد اقتصادی کشور را نیز تحت تاثیر قرار داده و آن را کند نموده است و همین امر سبب شده که بازگشت به سطح درآمد عمومی قبل از سال های ۹۱ و ۹۲ اتفاق افتاد.

 

رئیس جمهور ادامه داد: تدابیر اندیشیده شده توسط دولت اگرچه از عمق این رکود کاسته و رشد اقتصادی سه درصدی را در سال ۹۳ به دنبال داشته است اما افت کم سابقه قیمت نفت از نیمه دوم سال ۹۳ تاثیر منفی شدیدی بر اقتصاد کشور و به ویژه بودجه دولت بر جای گذاشت.

وی اظهار داشت: خوشبختانه با گشایش های ایجاد شده پس از برجام در زمستان سال ۹۴ تولید و صادرات نفت ایران افزایش یافت و همین امر سبب شد که ادامه کاهش قیمت نفت تاثیر کمتری در وضعیت اقتصاد ما در مقایسه با بسیاری از کشورهای نفت خیز دیگر داشته باشد.

روحانی تصریح کرد: با شکل گیری چشم انداز مثبت از آینده و بهبود فعالیت های کسب و کار بنابر گزارش رسمی مرکز آمار کشور رشد اقتصادی به ۴.۴ درصد رسید در بخش صنعت که بیشترین آسیب را در خلال رکود سال های ۹۱ و ۹۲ دیده بود به رشد ۴.۲ درصدی رسید و این عملکرد تحقق رشد اقتصادی ۵ درصدی و  احتمالا بالاتر از آن را برای سال جاری ممکن ساخت.

  • پنج شنبه ۱۱ آذرماه:
  • ساعت ۱۰ تا ۱۳: مسابقات رده بندی (کسب مقام هفتم تا یازدهم)
  • ساعت ۱۷ تا ۲۰: مسابقات برای کسب مقام پنجم، مسابقه رده بندی و فینال
  • اختلاف ساعت ایران با اوکراین ۹۰ دقیقه است به طوری که ساعت ۱۰ به وقت اوکراین، ۱۱:۳۰ به وقت ایران است.