اتحادیه “آسه آن” در مسیر حذف دلار و یورو از مبادلات تجاری
اتحادیه “آسه آن” در مسیر حذف دلار و یورو از مبادلات تجاری

دانانیوز: آسه آن به دنبال آن است که یک سامانه پرداخت بین مرزی دیجیتال بین کشورهای عضو خود برای استفاده از ارزهای ملی در مبادلات تجاری را توسعه دهد.

به گزارش دانانیوز به نقل از خبرگزاری مهر، اتحادیه اقتصادی کشورهای جنوب شرق آسیا موسوم به «آسه آن» در حال بررسی حذف دلار، یورو، ین، و پوند انگلیس از مبالات تجاری بین کشورهای عضو خود و استفاده از ارزهای ملی است.

از دیروز یک نشست رسمی با حضور وزرای اقتصاد و دارایی و رؤسای بانک‌های مرکزی کشورهای عضو آسه آن در اندونزی آغاز به کار کرده است.

این نشست با هدف توسعه همکاری‌های امنیتی و اقتصادی بین کشورهای عضو گروه آسه آن در جریان است که اعضای این گروه شامل برونئی، کامبوج، اندونزی، لائوس، مالزی، میانمار، فیلیپین، سنگاپور، تایلند، و ویتنام هستند.

در این نشست قرار است موضوع کاهش وابستگی کشورهای عضو این گروه به ارزهایی نظیر دلار، یورو، ین، و پوند انگلیس مورد بررسی قرار گیرد.

البته مدتی است که موضوع توسعه استفاده از ارزهای ملی در مبادلات تجاری بین کشورهای عضو گروه آسان به جریان افتاده و مذاکرات کنونی هم در ادامه این طرح در دستور کار قرار گرفته است.

آسه آن به دنبال آن است که یک سامانه پرداخت بین مرزی دیجیتال بین کشورهای عضو خود برای استفاده از ارزهای ملی در مبادلات تجاری را توسعه دهد.

در نوامبر سال ۲۰۲۲ توافقات برای همکاری در این زمینه بین کشورهای اندونزی، مالزی، سنگاپور، و فیلیپین در کنار تایلند امضا شد.

جوکو ویدودو، رئیس جمهور اندونزی، از کشورهای منطقه جنوب شرقی آسیا خواسته تا استفاده از سامانه‌های پرداخت ویزاکارت و مسترکارت را کنار گذاشته و به استفاده از کارت‌های اعتباری صادر شده توسط بانک‌های مرکزی کشورهای عضو این این اتحادیه روی بیاورند.

وی گفت: کنار گذاشتن سامانه‌های پرداخت غربی برای محافظت از تعاملات تجاری در برابر تنش‌های ژئوپلتیکی ضروری است.