دبیر شورای عالی فرهنگی: از وضعیت برگزاری کرسی‌های آزاد اندیشی در دانشگاه‌ها راضی نیستم!
دبیر شورای عالی فرهنگی: از وضعیت برگزاری کرسی‌های آزاد اندیشی در دانشگاه‌ها راضی نیستم!

دانانیوز:باید بپرسیم چرا کرسی‌های نظریه پردازی نقد و مناظره فقط در حوزه علوم انسانی و اسلامی برگزار می‌شود مگر اساتید علوم پایه، مهندسی و پزشکی نظریه ندارند.

به گزارش دانانیوز به نقل از شورای عالی انقلاب فرهنگی، حجت اسلام والمسلمین خسروپناه در پنجمین اجلاس نظریه‌پردازی نقد و مناظره و اولین اجلاس سرامدان آموزشی که در دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد، وظیفه علم را جهاد و مبارزه توصیف کرد و گفت: اگر امروز توفیق پیدا می‌کنیم و نظریه‌پردازی صورت می‌گیرد مدیون خون شهدایی است که از جانشان گذشته و در دفاع از کشور جنگیدند.
وی در ادامه تصریح کرد: دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی باید بیش از گذشته به کرسی‌های آزاداندیشی بپردازد و به آزاداندیشی اهتمام بورزد. در واقع ماموریت کرسی‌های آزاداندیشی با شورای اسلامی شدن دانشگاه‌ها است و باید این شورا راه‌اندازی کرسی‌های آزاداندیشی در دانشگاه‌ها را جدی بگیرد.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی خاطرنشان کرد: باید آزادانه همراه با منطق و اخلاق نشست‌هایی با موضوعات علمی، سیاسی، اجتماعی و غیره برگزار شود. مسئولیت اصلی برگزاری این نشست‌ها برعهده معاونت‌های فرهنگی و دفاتر نهاد رهبری دانشگاه‌ها است.
وی تاکید کرد: بنده به‌عنوان دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی از وضعیت برگزاری کرسی‌های آزاد اندیشی در دانشگاه‌ها راضی نیستم و گله‌مند هستم معاونت‌های فرهنگی دانشگاه‌ها باید به‌طور جدی این کرسی‌ها را در دانشگاه‌ها راه‌اندازی کنند تا دانشجویان و اساتید با رعایت اخلاق بنشینند و با یکدیگر به گفتگو بپردازند.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی همچنین مسئولیت کرسی‌های نظریه‌پردازی را بر عهده هیئت این کرسی‌ها دانست و گفت: طی این سال‌ها تولیدات خوبی در این زمینه داشتیم و امروز شاهد برگزاری پنجمین اجلاس کرسی‌های نظریه پردازی، نقد و مناظره هستیم.
وی همچنین تاکید کرد: باید بپرسیم چرا کرسی‌های نظریه پردازی نقد و مناظره فقط در حوزه علوم انسانی و اسلامی برگزار می‌شود مگر اساتید علوم پایه، مهندسی و پزشکی نظریه ندارند. بنابراین باید هیئت حمایت از نظریه‌ها یک تحول اساسی و تحول کمی از حیث توسعه موضوعی پیدا کنند. نباید نظریه‌های خودمان را منحصر به حوزه علوم انسانی و اسلامی کنیم. من در سفرهای استانی شاهد هستم که اساتید عنوان می‌کنند در حوزه‌های مهندسی و علوم پایه نظریه دارند لذا باید از این حوزه ها نیز حمایت شود.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی یادآور شد: ما باید راه‌های مختلف کشف نظریه را پیدا کنیم و راه آن هم این نیست که حتماً جلسه داوری رسمی پیدا کنیم بنابراین باید هیئت حمایت از نظریه‌ها تحول کمی و کیفی پیدا کنند هم کرسی‌های آزاد اندیشی از این حالت فعلی احیا شوند از وزیر علوم تقاضا دارم بسترهای راه ‌اندازی کرسی‌های آزاد اندیشی در دانشگاه‌ها را فراهم کنند.
حجت الاسلام خسروپناه خاطر نشان کرد: نظریه پردازی باید با حکمت پیوند پیدا کنند چرا که حکمت یک مفهوم بومی است و در ایران اسلامی پدید آمده و دانشمندان گذشته ما از این بستر به وجود آمدند.
وی با بیان اینکه باید در حوزه‌های کاربردی نیز نظریه پردازی صورت بگیرد گفت: ما امروزه مشکلات اجتماعی فراوانی داریم که می‌توان در این حوزه ورود و نظریه‌پردازی کرد تا پیوندی بین دانشگاه‌ها و مراکز رسیدگی به آسیب‌های اجتماعی اعم از بهزیستی و غیره فراهم شود.