محمد حسام تدین: وضعیت آموزش امنیت سایبری کشور در کنفرانس بین‌المللی انجمن رمز بررسی می شود
محمد حسام تدین: وضعیت آموزش امنیت سایبری کشور در کنفرانس بین‌المللی انجمن رمز بررسی می شود

دانانیوز: معاون پژوهشکده امنیت ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: میزگرد «ظرفیت‌سازی و توسعه نیروی انسانی در حوزه امنیت سایبری در کشور» در کنفرانس بین‌المللی انجمن رمز ایران برگزار خواهد شد.

به گزارش دانانیوز ، محمد حسام تدین، معاون پژوهشکده امنیت ارتباطات و فناوری اطلاعات و مجری پروژه ملی ظرفیت سازی و تربیت نیروی انسانی در حوزه امنیت سایبری در گفتگو با مهر با بیان اینکه کشور ما به عنوان بخشی از جامعه بزرگ بهره‌مند از فضای مجازی و اینترنت با معضلات و مشکلات متعددی در آگاهی‌رسانی امنیت سایبری و نیز آموزش و نگهداشت نیروی انسانی خبره در این حوزه مواجه شده است افزود: با رصد تحولات جهانی درمی‌یابیم که نیاز به آگاهی‌رسانی عمومی، دانش امنیت سایبری و ظرفیت‌سازی نیروهای خبره در اولویت‌های اصلی حفظ امنیت سایبری کشورهای پیشرو قرار گرفته است.

وی افزود: مزید بر همه این موارد، شکاف زیاد در تربیت و به کارگیری نیروهای خبره امنیت سایبری در جهان و خصوصاً کشورهای پیشرفته موجب رشد مهاجرت متخصصین امنیت اطلاعات و ارتباطات از نقاط مختلف دنیا مانند ایران به این کشورها شده است.

تدین افزود: هم‌اینک پدیده مهاجرت نیروهای متخصص امنیت سایبری در کشور ما خلاء بزرگی در ظرفیت نیروی انسانی مورد نیاز این حوزه ایجاد کرده است که تهدیدات امنیتی متعددی را برای سامانه‌های اطلاعاتی و ارتباطی کشور رقم زده است. به علاوه عدم وجود یک برنامه ملی و نقشه‌راه برای ظرفیت‌سازی و آموزش امنیت سایبری در کشور و جزیره‌ای بودن تصمیم‌گیری‌ها در نهادهای مرتبط، امکان بهره‌وری صحیح از امکانات موجود در این زمینه را نیز با مشکلات متعددی روبرو کرده است.

وی افزود: اهمیت این موضوع پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات را بر آن داشته است تا برای دستیابی به نقشه‌راه مورد نظر و منطبق بر استانداردهای جهانی، پروژه‌ای را به منظور ظرفیت‌سازی و تربیت نیروی انسانی در حوزه امنیت سایبری کشور تعریف و اجرا کند.

تدین تصریح کرد: نظر به جایگاه تجربیات و نظرات خبرگان این حوزه برای تبیین مسیر صحیح دستیابی به اهداف این پروژه، از فرصت برگزاری بیستمین کنفرانس بین‌المللی انجمن رمز ایران برای برگزاری یک میزگرد تخصصی جهت تبادل نظر و آگاهی از نظرات بخشی از کارشناسان و متخصصین مرتبط با موضوع استفاده شده است.

معاون پژوهشکده امنیت ارتباطات و فناوری اطلاعات یادآور شد: در این میزگرد نمایندگانی از بخش‌های آموزش مهارتی و حرفه‌ای امنیت، آموزش دانشگاهی، شرکت‌های خصوصی فعال در حوزه امنیت اطلاعات و ارتباطات، سازمان پدافند غیرعامل، وزارت آموزش و پرورش و برخی نهادهای دیگر حضور خواهند داشت و نظرات خود را در قالب سخنرانی‌های کوتاه و سپس در بخش پرسش و پاسخ میزگرد ارائه خواهند کرد.

وی اظهار داشت: با طرح دیدگاه‌ها و تحلیل سخنرانان میزگرد از وضعیت کنونی آموزش امنیت سایبری در کشور و ارائه راهکارهای پیشنهادی برای رسیدن به وضعیت مطلوب برای تأمین نیاز حال و آینده به نیروهای متخصص در امنیت اطلاعات و ارتباطات و همچنین امن‌سازی زیرساخت‌های حیاتی، حساس و مهم کشور، تلاش خواهد شد که به جمع‌بندی روشنی از نظرات ارائه شده برسد تا بتواند آن را علاوه بر انعکاس به نهادهای سیاستگذار و قانون‌گذار در حوزه امنیت سایبری، برای برنامه‌ریزی مطالعات و اقدامات بعدی نیز مورد استفاده قرار دهد.

وی ادامه داد: همچنین با توجه به نگاه راهبردی انجمن رمز ایران به مساله ترویج آموزش امنیت فضای تولید و تبادل اطلاعات (افتا) در سطوح دانش‌آموزی، امید است از رهگذر این میزگرد و در همکاری مشترک با سایر نهادهای علمی مانند پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات و دستگاه‌های اجرایی مرتبط مانند وزارت آموزش‌پرورش بتوان برنامه ملی متوازنی برای تربیت نیروی انسانی مورد نیاز کشور در حوزه افتا (امنیت سایبری)، با نگاه ویژه به آموزش و هدایت استعدادهای دانش‌آموزان در مقاطع تحصیلی پیش از دانشگاه برای فراگیری مباحث پایه‌ای رمزشناسی و افتا تنظیم کرد و در جهت اجرای اصولی آن اقدام کرد.

تدین افزود: قابل ذکر است انجمن رمز ایران، در آستانه ۲۵ سالگی فعالیت‌های خود، بیستمین کنفرانس بین‌المللی رمزشناسی و امنیت اطلاعات را در روزهای ۸ و ۹ شهریورماه ۱۴۰۲ به صورت حضوری و با مشارکت و میزبانی سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران برگزار می‌کند و میزگرد «ظرفیت‌سازی و توسعه نیروی انسانی در حوزه امنیت سایبری در کشور» در اولین روز این کنفرانس برگزار خواهد شد.

وی گفت: علاقمندان به حضور در این کنفرانس و شرکت در این میزگرد، برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانند به وبگاه این کنفرانس به نشانی iscisc2023.conf.irost.ir مراجعه کنند.

این نشست با حضور دکتر محمد حسام تدین، معاون پژوهشکده امنیت ارتباطات و فناوری اطلاعات و مجری پروژه ملی ظرفیت سازی و تربیت نیروی انسانی در حوزه امنیت سایبری، دکتر مهدی آزادی مطلق، عضو هیأت علمی دانشگاه و معاون امنیت فضای مجازی و زیرساخت وزارت علوم، دکتر بهناز آریا رئیس کمیسیون افتای سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران، دکتر هادی کریمی نیسیانی، معاون فنی قرارگاه پدافند سایبری، مهندس ئاسو شجاعی، دفتر آموزش متوسطه اول وزارت آموزش و پرورش و متخصص آموزش در فضای سایبری برگزار خواهد شد.