موسسات اعتبارسنجی؛ راهنما یا تعیین کننده راه؟!
موسسات اعتبارسنجی؛ راهنما یا تعیین کننده راه؟!

دانانیوز: در برنامه این هفته سخن شما، سه شهروند از بروکسل پرسشهایی در مورد موسسات اعتبارسنجی مطرح کرده‌اند و تیری فیلیپونات، مدیر موسسه مالی واتچ فایننس به پرسش‌های آن‌ها پاسخ داده است.

به گزارش گروه برون مرزس دانانیوز، یورونیوز در گزارشی آورده است: در برنامه این هفته سخن شما، سه شهروند از بروکسل پرسشهایی در مورد موسسات اعتبارسنجی مطرح کرده‌اند و تیری فیلیپونات، مدیر موسسه مالی واتچ فایننس به پرسش‌های آن‌ها پاسخ داده است.

آرنود: پرسش من از مسوولان اتحادیه اروپا این است که تا چه اندازه می‌توان دست موسسات اعتبارسنجی را در تحمیل شیوه اداره بورس‌های اروپایی باز گذاشت و آیا ممکن است زمانی مانع از این رایزنی‌های سوداگرانه شویم؟

تیری فیلیپونات: پرسش خوبی است. ما نمی‌توانیم اجازه دهیم این شیوه تحمیل از سوی موسسات اعتبارسنجی ادامه یابد و برای این منظور، راه حلی ساده وجود دارد. اینکه به سرمایه گذران اجازه دهیم بدون هیچ تعهدی دیدگاه‌ها و نظرات موسسات اعتبار سنجی را دنبال کنند. اما امروزه ما با سیستمی روبرو هستیم که در آن وقتی نظری از سوی یک موسسه اعتبارسنجی ارایه می‌شود، مجبور به اطاعت از آن هستیم. چرا؟ به این دلیل که اعتبارسنجی‌ها در چارچوب مقررات مالی گنجانده شده است. از این رو باید تمامی ارجاعات مربوط به رتبه بندی‌ها را از مقررات مالی حذف کنیم، طوری که سرمایه گذاران فقط اخبار آن را پیگیری کنند. اگر آن‌ها تمایل به پیروی از نظرات و پیشنهادات موسسات اعتبارسنجی را دارند، آزادند. اما آن‌ها مجبور نیستند و این جنبه از اهمیت بالایی برخوردار است.

سباستین: جهت گیری‌های مطرح از سوی اتحادیه اروپا در ارتباط با موسسات اعتبارسنجی چه هستند؟

تیری فیلیپونات: راه حل، جایگزینی سرمایه گذاران به جای وام دهندگان به عنوان تامین کنندگان هزینه‌های موسسات اعتبارسنجی. در این شق، سرمایه گذاران هستند که هزینه موسسات اعتبارسنجی را می‌پردازند. تضاد بالقوه منافع از‌‌ همان نوع نیست ولی می‌تواند واقعی باشد. مساله اصلی اطمینان از این موضوع است که تمام سیستم به آراء و نظرات یک موسسه وابسته نیست. نکته مهم در داشتن سیستمی که رو به زوال نباشد این است که وقتی نظری ارایه می‌شود، آن تنها به عنوان یک نظر تلقی شود و نه یک حقیقت تمام و کمال. به همین دلیل پیشنهادات کمیسیون اروپایی که در ایجاد شاخصی اروپایی برای موسسات اعتبارسنجی نقش دارد و در چارچوب و سازماندهی بازراهای مالی اروپایی عمل می‌کند، پیشنهاد خیلی خوبی است. چرا که این شاخص از داده‌های حاصله از موسسات مختلف به دست می‌آید و اینگونه ما کمتر به آراء و نظرات تنها یک موسسه وابسته خواهیم بود.

می‌شل: مایلم بدانم چه زمانی یک موسسه اعتبار سنجی اروپایی را در ارتباط با خرید اوراق قرضه راه می‌اندازیم؟

تیری فیلیپونات: ما رقابت را افزایش خواهیم داد. برای این موسسه اعتبارسنجی اروپایی ایجاد خواهیم کرد اما این کافی نیست. باید به تدابیر دیگری هم اندیشید، از جمله شاخص اروپایی اعتبارسنجی، حذف بندهای مربوط به اعتبارسنجی در مقررات مالی با این هدف که در چنین شرایطی بتوان صحت و سلامت تجزیه و تحلیل‌ها ارایه شده را تضمین کرد و آن‌ها را به عنوان حکم و دستور تلقی نکرد.