مگیران؛ پایگاه مرجع و نمایشگاه همیشگی نشریات کشور
مگیران؛ پایگاه مرجع و نمایشگاه همیشگی نشریات کشور

دانانیوز: «بانک اطلاعات نشریات کشور» مگیران، در سال ۱۳۸۰ توسط بخش خصوصی راه‌اندازی شد تا در صنعت نوپای اطلاع‌رسانی آن روزها پایگاهی برای معرفی و عرضه مطبوعات علمی و تخصصی کشور و ابزاری راهگشا برای پژوهشگران این مرز و بوم باشد.

به گزارش سرویس دانشنامه دانانیوز، در بخش معرفی “مگیران”چنین آمده است:

طی سال‌ها تلاش کردیم که این پایگاه به عنوان مرجعی معتبر، فراگیر و روزآمد از اطلاعات و مندرجات نشریات علمی و تخصصی کشور، ابزاری مفید و راهگشا برای پژوهشگران و علاقمندان باشد تا به راحتی مجلات و منابع مورد نیاز خود را بیابند و در مطالعات خود به کار گیرند.
یکی از اهداف مگیران پوشش همه نشریات کشور است. اما با توجه به محدودیت امکانات و گرایش اصلی سایت به عنوان یک سایت مرجع در حال حاضر خدمات کامل ما به نشریات علمی و تخصصی ارایه می‌شود و در مورد مجلات عمومی و نشریات خبری تنها به درج شناسنامه آنها بسنده می‌کنیم.
هم اکنون نیز با همراهی مدیران نشریات، بیش از ۳۰۰۰ عنوان مجله علمی و تخصصی در موضوعات مختلف در این پایگاه گردآوری ‌شده‌اند که اطلاعات، فهرست مندرجات و متن بسیاری از مقالات آنها با خدمات متعدد و متنوع در دسترس کاربران مگیران است.
بسیاری از خدمات مگیران به صورت رایگان است اما دسترسی به متن مقالات و برخی خدمات تکمیلی با پرداخت حق اشتراک سالانه در اختیار کاربران قرار می‌گیرد.
ما از همراهی همه مجلات علمی و تخصصی کشور که به صورت ادواری و با کسب مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی منتشر می‌شوند استقبال می‌کنیم. امیدواریم خدمات مختلف مگیران به نشریات موجب آشنایی بیشتر علاقمندان با نشریه و سهولت یافتن مطالب و مطالعه آن برای خوانندگان و پژوهشگران شود. درتلاشیم با ارایه اطلاعات دقیق، صحیح و روزآمد، مخاطبین مجلات مختلف را افزایش دهیم و سهمی در ارتقای فرهنگی و تعامل دوسویه نشریه و مخاطبین آن ایفا نماییم.

شایان ذکر است مگیران کاملا مستقل و خصوصی است و به هیچ سازمان یا نهاد دولتی و عمومی وابسته نیست و هیچ‌گاه از بودجه و امکانات دولتی و عمومی استفاده نکرد‌ه‌ایم.
هزینه‌های نگهداری و توسعه آن از حق اشتراک اعضای حقیقی و حقوقی تامین می‌شود و بخشی از حق اشتراک دریافتی نیز به نشریات عضو پرداخت می گردد.

مراکز آموزش عالی، کتابخانه‌ها، ادارات و سازمان‌ها می توانند با پرداخت حق اشتراک سالانه امکان دسترسی آسان همه کاربران شبکه داخلی خود به منابع این پایگاه را فراهم نمایند تا ایشان بدون نیاز به ثبت نام و پرداخت حق اشتراک از منابع این سایت مرجع استفاده کنند.

همواره قدردان راهنمایی‌ها و پیشنهادات شما جهت تکمیل و توسعه مگیران هستیم.

خط مشی
مگیران پایگاهی مرجع است که با هدف اطلاع‌رسانی و تسهیل دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می‌شود.
مگیران از حضور همه نشریات علمی و تخصصی کشور که دارای مجوز انتشاراز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هستند استقبال می کند.
درج نمایه و متن مطالب نشریات تنها در صورت اعلام موافقت و همراهی مدیران نشریات و همکاری ایشان در ارسال اطلاعات روزآمد شماره‌های منتشر شده‌است.
همکاری نشریات عضو تنها مشارکت در تکمیل و توسعه سایت است و مسئولیت چگونگی ارایه خدمات سایت بر عهده ایشان نیست.
مگیران مندرجات روزنامه‌ها و نشریات تحت پوشش خود را مستقیم از سایت اختصاصی یا دفاتر آنها دریافت می‌کند و بدون هیچ تغییری در محتوا آنها را بارگذاری می کند. مسئولیت محتوای منتشر شده بر عهده نشریات عضو است. بدیهی است رعایت قوانین مربوط به مالکیت معنوی بر عهده ناشرین است و مگیران صلاحیتی در خصوص بررسی و تایید هرگونه ادعا در مورد انتشار غیرمجاز مطالب درنشریات نخواهد داشت.
ماهیت این سایت مرجع ایجاب می‌کند که مطالب درج شده بدون اصلاح و حذف برای استفاده علاقمندان و پژوهشگران حفظ شود. مگیران مسئولیتی در قبال منافع یا خسارات افراد حقیقی یا حقوقی ناشی از انتشار مطلب در روزنامه‌ها و مجلات عضو و بازنشر آن در سایت مگیران ندارد.
حذف مطالب ثبت شده در سایت تنها به درخواست ناشر یا مرجع قضایی انجام می‌شود.
اشکالات تایپی و نواقص اطلاعات با گزارش کاربران طبق متن منتشر شده نشریات انجام خواهد شد. یاریگر ما باشید!
مالکیت معنوی
دو الویت اصلی ما جلب همراهی و همکاری مدیران نشریات برای تکمیل و روزآمدی اطلاعات سایت و طراحی و توسعه ابزارها و خدمات متنوع و مفید برای استفاده پژوهشگران و علاقمندان است. اطلاعات مربوط به هر نشریه به ویژه متن مطالب تنها با ابراز تمایل و موافقت مدیران نشریات در سایت درج می‌شود.
رعایت حقوق مادی و معنوی نشریات در حوزه اطلاع رسانی همواره دغدغه و اهتمام جدی ما بوده و هست. از این رو متاسفانه گاه مشترکان مگیران نمی توانند همه مقالات مورد نظر خود را در این سایت دریافت کنند و از ما بابت این نواقص گله مندند.
لازم است تاکید کنیم که مگیران هیچ محدودیتی در ایندکس و ارایه مطالب نشریات علمی و تخصصی کشور حتی شماره‌های آرشیو آنها ندارد. نواقص سایت به دلیل عدم موافقت برخی از نشریات با ارایه محتوای آنها در اینترنت یا این سایت مرجع است که امیدواریم به زودی شاهد تغییر رویکرد ایشان باشیم. البته گاه مجلات فایلی از شماره‌های منتشرشده در اختیار نداشته یا تمایلی به ارایه برخی از شماره‌ها یا مقالات خود ندارند. در هر حال در صورتی که متن هر مطلب برای مشترکان ما قابل دریافت باشد لینک «مشاهده متن» در زیر عنوان مطلب درج شده‌است.

از همه مشترکان سایت انتظار داریم همواره به قواعد اخلاقی و حقوق مولف پایبند باشند و مطالب سایت را جز برای مطالعه و استفاده شخصی در امور پژوهشی خود -با ذکر اطلاعات کامل مقاله و منبع آن- به کار نبرند.

معرفی این پایگاه به دوستان و همکاران و ترغیب ایشان به استفاده از این سایت موجب رونق این خدمات و همکاری بیشتر نشریات برای داشتن مرجعی کامل و روزآمد خواهد بود.

توجه به موارد زیر ضروری است:
دانلود انبوه متن مطالب پایگاه مگیران غیرمجاز و باعث مسدود شدن دسترسی مشترک می‌شود.
مطالب دانلود شده با اشتراک شخصی یا سازمانی تنها برای مطالعه مشترکان است و بازنشر آنها در هر نوع رسانه چاپی یا الکترونیک برخط یا غیر آن اعم از سایت‌های اینترنتی، شبکه‌های اجتماعی، وبلاگ، نرم افزارهای مدیریت محتوا، کتابخانه‌های دیجیتال و برنامه‌های کاربردی تلفن همراه ممنوع و موجب پیگرد قانونی است.
در صورت تمایل به گردآوری و گزینش مطالب تخصصی از لینک کوتاه مطلب در سایت مگیران استفاده کنید و مخاطبین خود را به این سایت ارجاع دهید.
همکاران محترم در سایر پایگاه‌های اینترنتی مشابه بهتر است با رعایت اصول حرف‌ه‌ای اطلاعات مورد نظر خود را همچون ما از سایت مجلات استخراج یا از دفاتر نشریات دریافت نمایند.
مجوزها
مگیران «نشان ملی ثبت رسانه‌های دیجیتال» وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و «نماد اعتماد» وزارت صنعت، معدن و تجارت را اخذ نموده‌است.
این سایت در دو دوره جشنواره رسانه‌های دیجیتال حائز رتبه برتر پایگاه‌های پژوهشی شده‌است.