نشست مشترک قوه قضاییه و وزارت امور خارجه در تسهیل خدمات حقوقی و قضایی ایرانیان خارج از کشور
نشست مشترک قوه قضاییه و وزارت امور خارجه در تسهیل خدمات حقوقی و قضایی ایرانیان خارج از کشور

دانانیوز: نشست سه جانبه معاونت امور بین الملل قوه قضاییه، مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه و وزارت امور خارجه برای تسهیل ارائه خدمات حقوقی به ایرانیان خارج از کشور، در معاونت امور بین الملل قوه قضاییه برگزار شد.

به گزارش دانانیوز به نقل از ایسنا،این نشست که با حضور کاظم غریب آبادی، معاون امور بین الملل قوه قضاییه و دبیر ستاد حقوق بشر، محمد کاظمی ‎فرد، رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه و علیرضا بیگدلی، معاون کنسولی، مجلس و ایرانیان خارج از کشور وزارت امور خارجه برگزار شد؛ وضعیت دسترسی به سامانه ثنا در خارج از کشور، امکان ارائه خدمات مشابه دفاتر خدمات الکترونیک قضایی و امکان فراهم کردن دسترسی به سامانه سامع قوه قضاییه (سامانه ارتباطات مردمی) برای ایرانیان خارج از کشور، مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

اعلام آمادگی قوه قضاییه برای ارائه خدمات مشابه دفاتر خدمات الکترونیک قضایی در خارج از کشور

در این نشست، سه مشکل درخصوص دسترسی آسان به سامانه ثنا شناسایی و مقرر شد حداکثر تا پایان اردیبهشت، کارشناسان فنی قوه قضاییه و وزارت امور خارجه نسبت به ارائه راهکار‌های لازم و رفع مشکلات، اقدام لازم را به عمل آورند و قوه قضاییه مجددا آمادگی خود را برای ارائه خدمات مشابه دفاتر خدمات الکترونیک قضایی در خارج از کشور اعلام کرد.

امکان تحویل نسخه کپی برابر اصل یا تصویر مصدق وکالت نامه ایرانیان مقیم خارج از کشور در داخل ایران

در همین راستا مقرر شد وزارت امور خارجه سه کشور را در طرح آزمایشی معرفی کند و پس از یک دوره کوتاه آزمایشی، این خدمات در کشور‌های دیگری که مورد درخواست وزارت امور خارجه باشد، ارائه شود.
درخصوص سامانه سامع نیز با حل مشکلات در دسترسی به سامانه ثنا، ایرانیان خارج از کشور خواهند توانست مانند هموطنان داخل کشور، به این سامانه نیز دسترسی داشته و نامه‌ها و درخواست‌ها و انتقادات و شکایات خود از واحد‌های قضایی را از این طریق ارسال کنند.