اوج گیری کرونا در بیشتر استان‌های کشور
اوج گیری کرونا در بیشتر استان‌های کشور
دانانیوز: سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: شیب کرونا در استان‌های اردبیل، بوشهر، خراسان شمالی و جنوبی، زنجان، آذربایجان غربی و شرقی، فارس، کرمان، لرستان، همدان، مرکزی و قم استان‌های بسیار تند هستند.

به گزارش دانانیوز به نقل از شبکه خبر،رئیسی با اشاره به موج سنگین ابتلا به کرونا در همه استان‌ها و شلوغی اکثر بیمارستان ها گفت: استان‌هایی که تازه از موج قبلی رهایی پیدا کرده بودند، وارد موج جدید شدند.

وی ادامه داد: قبل از تحویل سال و از نیمه اسفند خرید‌های شب عید، دورهمی‌ها و دید و بازدید‌ها سبب شد، اُفت در شاخص رعایت شیوه نامه‌ها صورت بگیرد و به زیر ۶۰ درصد سقوط کند، از طرف دیگر در تعطیلات نوروز دورهمی ها، عید دیدنی‌ها و مهمانی‌ها همچنین تعدد مراسم پر تراکم در عزاداری‌ها و عروسی‌ها عامل دیگری شکل گیری این موجبود.

رئیسی یادآور شد: در ۱۲ استان اردبیل، بوشهر، خراسان شمالی و جنوبی، زنجان اذربایجان غربی و شرقی فارس کرمان لرستان همدان مرکزی و قم استان‌های با شیب بسیار تند هستند و باید به شدت مراقبت کرد.

وی افزود: گیلان، مازندران و خوزستان و سایر شهرستان‌های دیگر در این استان هم درگیر هستند. استان‌های یزد، کهکیلویه و بویر احمد، گلستان و سیستان و بلوچستان و هرمزگان در ابتدای موج هستند و شاید بشود با رعایت شیوه نامه‌ها کنترل کرد.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: در مجموع ۲۵۷ شهر قرمز، ۱۲۹ شهر نارنجی و ۵۱ شهر زرد داریم و تنها ۱۱ شهر آبی باقی مانده است.

وی با بیان اینکه رعایت شیوه نامه‌ها به حدود ۵۶ درصد رسیده، گفت: از امروز به مدت ۱۰ روز طرح مدیریت هوشمند محدودیت‌ها اجرا می‌شود. در شهر‌های قرمز به جز مشاغل گروه ۱ بقیه تعطیل هستند در شهرهای نارنجی تنها مشاغل ۱ و ۲ می‌توانند فعالیت کنند و در شهرهای زرد هم تنها ۱ و ۲ و ۳ می‌توانند، فعالیت کنند.

وی با اشاره به اینکه پرهیز از حضور در جمع ضروری است، ادامه داد: هم اکنون مکان‌های سربسته رستوران‌ها بسیار مهم است. اگر فردی در یک خانواده درگیر شود افراد دیگر را هم درگیر می‌کند.